Zawodnicy sumo – Czy cierpią na choroby związane z otyłością

Zawodnicy sumo - Czy cierpią na choroby związane z otyłością

Choć spożywają około 7 tysięcy kalorii dziennie i potrafią ważyć nawet ponad 200 kg., to w trakcie kariery rzadko cierpią z powodu chorób powiązanych z otyłością.

Wiąże się to ze specyficzną dystrybucją tłuszczu w ich organizmach. Z zasady u osób otyłych część nadwyżkowego tłuszczu przechowywana jest w jamie brzusznej. Tak zwana trzewna tkanka tłuszczowa jest kluczowym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i cukrzycę typu 2. Obrazy tomograficzne pokazują jednak, że u zawodników sumo trzewna tkanka tłuszczowa jest, wbrew pozorom, stosunkowo skąpa. Zazwyczaj mają oni też niski poziom cholesterolu.

Tajemnica ich dobrego stanu zdrowia tkwi oczywiście w intensywnych ćwiczeniach. Badania wykazują, że w ich trakcie wzrasta poziom adiponektyny – hormonu, który odpowiada za to, że tłuszcz kumuluje się nie wokół narządów wewnętrznych, a tuż pod skórą.

Problemy japońskich zapaśników ze zdrowiem pojawiają się dopiero po zaprzestaniu ćwiczeń. Statystyki pokazują, że umierają nawet 20 lat wcześniej niż przeciętni japońscy obywatele – których średnia długość życia wynosi 81 lat. Dlatego na emeryturze ich priorytetem staje się radykalna zmiana diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.