Elura – Kompleks religijny – Największa świątynia na świecie

Elura - Kompleks religijny - Największa świątynia na świecie

Elura – kompleks religijny – Największa świątynia na świecie.
 
Jeden z największych kompleksów monastycznych jaskiń skalnych na świecie. Znajduje się ok. 29 km na północny zachód od Aurangabad, w Maharasztrze w Indiach. Dzięki swojej wyjątkowości, pięknu i wartości kulturowej znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, od 1983 roku.
34 świątynie :
17 – Starożytne hinduistyczne (datowane na lata 600-900 n.e.),
Kajlasa – Hinduistyczna świątynia, uważana za najpiękniejszą ze wszystkich budynków w Elurze.
12 – buddyjskie (datowane na 600-800 n.e.),
5 – dżinijskie (datowane na 800-1000 n.e.).
Dżinizm powstał w odpowiedzi na hinduizm i jego system kastowy. Jego główną ideą były brak przemocy i szacunek wobec wszystkich żywych istot.
Na ścianach świątyń hinduistycznych, buddyjskich i dżinijskich znajdują się freski przedstawiające wężowe stworzenia. Są znacznie mniejsze niż ludzie i autorstwo tego miejsca jest kwestionowane.

Istnieją teorie, że jest dziełem człowieka. Oraz, że zostało stworzone przez przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji. Którzy wykorzystywali specjalne technologie z innych światów, które tną kamień jak masło. Ocenia się, że dziś przy pracy dziesięciu wykrawarek, zbudowanie takiego kompleksu wymagałoby 200 dni nieprzerywanego wykopu.

W Elurze znajduje się wiele różnych szybów wentylacyjnych prowadzących do podziemia oraz wąskie korytarze i podziemne tunele, w których nie zmieści się człowiek. W podłogach są setki wywierconych otworów.

Jeden komentarz

  1. Pingback:Kajlasa – Konstrukcja monolityczna – Świątynia hinduistyczna - 2dox.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *