Shinkansen – Jedne z najstarszych kolei dużej prędkości

Shinkansen – Jedne z najstarszych kolei dużej prędkości

  • Prędkość: 350 km/h
  • Miejsce: Japonia
  • Trasa: 2900 km długości – około 14% sieci kolejowej na wyspach
  • Liczba miejsc:
  • Rozpoczęcie eksploatacji: 1 października 1964 roku
 
Shinkansen – To jedne z najstarszych pociągów dużej prędkości na świecie. Skonstruowano je po II wojnie światowej, kiedy japońska infrastruktura kolejowa była w opłakanym stanie. Dlatego w latach 50. powstał projekt budowy oddzielnych linii kolejowych, na podstawie którego połączono dwa największe miasta japońskie – Tokio i Osakę. Trasa została otwarta do użytku publicznego w 1964 roku przy okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ze względu na to wydarzenie musiano zbudować 66 tuneli i 96 mostów.
 
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
 
Budowa odniosła wśród ludzi wielki sukces, już w ciągu trzech lat po rozpoczęciu eksploatacji Shinkansen przewiózł 100 milionów podróżnych. Obecnie składa się z ośmiu linii. Które ze względów bezpieczeństwa oddzielone są od pozostałych torów. Łącznie mają 2900 km długości i stanowią około 14% sieci kolejowej na wyspach. Nietypową cechą pociągu jest 15-metrowy przód. Który ma zminimalizować hałas aerodynamiczny i wyeliminować wibracje podczas przejazdu składu przez tunele.
 
Wsiadanie do pociągu i wysiadanie z niego zorganizowane jest w ciekawy sposób. Podróżni z rezerwacją miejsc ustawiają się w kolejce wyznaczonej pasami, innymi niż te dla podróżnych bez rezerwacji.

3 komentarze

  1. Pingback:TGV - Pociągi dużych prędkości są chlubą oraz symbolem Francji - 2dox.pl

  2. Pingback:THSR 700T – Jest to tajwański wariant japońskiego Shinkansena - 2dox.pl

  3. Pingback:Najszybsze pociągi – Oferują najwyższą prędkość - 2dox.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *