Drapacz lekarski – Centaurea benedicta

14-11-2023 Autor jacek 0

Drapacz lekarski - Centaurea benedicta - Przeciw zgniliźnie i fermentacji

Drapacz lekarski – To roślina z basenu Morza Śródziemnego, skąd dotarła do Azji Centralnej, Iraku oraz Syrii. Praktycznie całego Kaukazu i Azji Mniejszej. W Polsce jest uprawiana bardzo rzadko i często dziczeje. Uprawiano go w Europie od czasów starożytnych. Głownie w ogrodach klasztornych, gdzie uważano, że ma szerokie spektrum działania. Dlatego również jego łacińska nazwa brzmi benedictus, co oznacza błogosławiony.

Renesansowy lekarz i botanik Pietro Andrea Gregorio Mattioli (1501 – 1577 r.) w swoim „Herbarium” polecał aplikować zioło na skórę chorobowo zmienioną. Przy stanach ropnych oraz różnych problemach skórnych. Stare receptury lekarskie zalecają spożywać zioło do ogólnej stymulacji organizmu, w postaci benedyktyńskiego wina lub piwa. W literaturze znajdziemy pochwalne opisy rośliny: „już jeden kieliszek naparu dziennie ma zbawienne działanie na nasz przewód pokarmowy”.

Zielarze używali zioła nawet podczas epidemii dżumy, ponieważ uważali, że oczyszcza krew i usuwa zgniliznę. Korzeń Drapacza lekarskiego bywa dodawany do niektórych likierów lub win, nadając im gorzki smak. Zawiera szereg substancji biologicznie czynnych. Najważniejsze w tym to: terpeny, garbniki, oraz śluz, sole, goryczki i flawonoidy, ale także minerały. Takie jak sole magnezu i wapnia, potas, a także witaminy z grupy B, kwas nikotynowy itp. Napary działają jako środek ogólnie wzmacniający, leczący osłabienie przewodu pokarmowego, likwidujący bóle brzucha i niestrawność. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, pomaga leczyć wątrobę i choroby pęcherzyka żółciowego, wspomaga wydzielanie żółci.

Tłumi patologiczną fermentację i gnicie w jelitach, działa antybakteryjnie. Ogólnie bardzo dobrze wspiera aktywność układu trawiennego, nawet u osób starszych i chorych. Nadaje się również dla dzieci cierpiących na anoreksję i niestrawność. Zewnętrznie bywa stosowany w formie kąpieli i okładów na stany zapalne skóry, egzemy, łuszczycę lub wrzody. Nie zaleca się długotrwałego stosowania u osób z poważnymi problemami z nerkami. Ponieważ w większych dawkach może powodować nudności i wymioty oraz podrażnienie nerek. Dlatego najczęściej używany jest w mieszankach.

MedicCentre - Pakiety Medyczne (Medycyna)