Centuria pospolita – Centaurium erythraea

14-11-2023 Autor jacek 0

Centuria pospolita - Centaurium erythraea - Lek na trawienie

Centuria pospolita – była jednym z 15 magicznych ziół starożytnych Celtów. Anglosascy zielarze używali soku z centurii na zatrucia, oraz ukąszenia węży i okazjonalne leczenie gorączki. Dym z okadzania rośliną odpędzał węże. Zioło było też stosowane w domowym przetwórstwie koziego mleka, ponieważ uważano, że przedłuża jego trwałość. Stosuje się go do sporządzania różnych likierów żołądkowych, oraz win leczniczych.

Centuria pospolita - Centaurium erythraea - Występowanie na świecie

Rośnie niemal w całej Europie aż po Kaukaz, Iran i Uzbekistan. Porasta także północny-zachód Afryki i Azory. W Polsce występuje na całym terytorium, ale dość rzadko. Najczęściej występuje na ciepłych obszarach nizinnych i pagórkach, polanach oraz obrzeżach lasów.

Centuria pospolita - Centaurium erythraea - Skład oraz działanie lecznicze

Suszona łodyga zawiera goryczki, żywice, gentiopikrozyd glikozydowy, cukier, olejki eteryczne, kwasy tłuszczowe, amid kwasu nikotynowego, flawonoidy, mleczan magnezu, woski i inne substancje czynne. Centuria wspiera tworzenie soków trawiennych i zmniejsza ich kwasowość, ogólnie poprawia trawienie. Bywa też stosowana w chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Pomaga również przy braku apetytu i różnych problemach żołądkowych. Wspiera produkcję czerwonych krwinek i poprawia krążenie krwi. Jest używana przy leczeniu anemii i wzmacnia układ immunologiczny. Dlatego jest właściwym zielem w gorączkach oraz chorobach zakaźnych. Zioło może być również stosowane zewnętrznie do leczenia wrzodów, ran i trądziku.

MedicCentre - Pakiety Medyczne (Medycyna)