Krechet – Przeznaczony do podróży na Księżyc

Skafander kosmiczny - KrechetSkafander kosmiczny - Krechet - Smithsonian National Air and Space Museum - Washington D.C., USAKrechet - Sowiecki skafander księżycowy Krechet - Memorial Museum of Astronautics - Moskwa, Rosja

Krechet – Przeznaczony do podróży na Księżyc

 

  • W użyciu w latach: 1967 – Nie używany
  • Statki kosmiczne: Zdobywające Księżyc.
  • Masa: 90 kg.

 
Krechet – W 1967 roku NPP „Zwiezda” zaprojektowała skafander przeznaczony do podróży na Księżyc. Otrzymał on nazwę Krechet, a kosmonauci wchodzili w niego jak do szafy, przez pokrywę z tyłu, którą następnie zamykali za sobą. Ważył 90 kg i mógł działać przez 10 godzin. Był to pierwszy kombinezon z twardym korpusem i miękkimi „kończynami”, co sprawdziło się również w kolejnych skafandrach. Krechet nie został jednak nigdy użyty do żadnej misji kosmicznej.

Sowiecki program księżycowy ruszył z opóźnieniem i zmagał się z licznymi problemami, w tym z brakiem funduszy. Na dobre pogrzebał go sukces amerykańskiego Apolla. Sowieci, usiłując zdobyć Księżyc, pracowali nad wspomnianym już skafandrem, a równolegle z nim także nad kombinezonem Orłan. Czyli „orzeł”, lecz prace nad nimi zostały zakończone w 1974 roku.

Dodaj komentarz

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Meta

Tagi