Rów Mariański – Poziom zero największego oceanu planety

Rów Mariański - Poziom zero największego oceanu planety

Rów Mariański – Życie w strefie śmierci. Dziewięć centymetrów dzieli Victora Vescovo od pewnej śmierci. Po czterech godzinach zanurzania się w wiecznej ciemności morskich głębin 53-latek przygotowuje się do dotarcia swoim batyskafem do najniżej położonego miejsca na naszej planecie. – Głębokiego na 10928 metrów Rowu Mariańskiego na zachodnim Pacyfiku. Każdy centymetr kwadratowy grubego na 9 centymetrów, tytanowego kadłuba jego łodzi podwodnej wytrzymuje teraz nacisk jednej tony. Nagle Vescovo odczuwa lekki wstrząs. Przez bulaj widzi żółtobrązową chmurę piasku wznieconą przed reflektorami. Poszukiwacz przygód „wylądował” właśnie w miejscu, do którego wcześniej dotarły zaledwie dwie osoby.

A przecież to nurkowanie na dno Pacyfiku w 2019 roku to tylko mały element wielkiej misji odkrywczej. Podróż Victora Vescovo do Rowu Mariańskiego jest bowiem jednym z aż 39 zejść do najgłębszych miejsc oceanów. Jego zespół nagrał setki godzin materiałów filmowych i pobrał tysiące próbek. Udało mu się zobaczyć wiele kilometrów kwadratowych niezbadanego dotąd terenu. Co więcej: ku zdumieniu naukowców Amerykanin natrafił w oceanicznych głębinach na trawy morskie stanowiące pokarm dla innych stworzeń. Sfilmował świecące na czerwono roje bakterii, strzykwy i dziesiątki nowych dla biologii gatunków.

„Zbadaliśmy miejsca, które były odizolowane od reszty świata przez miliardy lat”.
Dlatego dziś Vescovo jest bardziej niż pewny: „Tam w dole kryje się o wiele więcej nieodkrytych zjawisk – trzeba tylko odważyć się na zanurzenie w tym nieznanym świecie”.

Podczas wyprawy Five Deeps Expedition, Victor Vescovo wraz z załogą, na statku DSSV Pressure Drop, pokonali łącznie 87 tysięcy kilometrów. Od grudnia 2018 roku do sierpnia 2019 roku i wykonali 39 zanurzeń głębinowych batyskafem, schodząc m. in. do pięciu najgłębszych punktów na ziemi. 12 godzin trwało nurkowanie z wykorzystaniem łodzi podwodnej DSV Limiting Factor. Nawigacja w wiecznych ciemnościach, kilometry od centrum dowodzenia na statku, jak również odpowiednie ustalenie czasu wynurzenia były wyzwaniem nawet dla doświadczonego operatora.

Victor Vescovo dotarł zarówno na najwyższy punkt świata, szczyt Mount Everest o wysokości 8849 m n.p.m., jak i do najgłębszego miejsca na naszej planecie, Rowu Mariańskiego, położonego 10928 m poniżej poziomu morza. Dodatkowo 56-letni Amerykanin zdobył na nartach bieguny północny i południowy. Jest uważany za jednego z największych poszukiwaczy przygód naszych czasów.

Bezdroża - wrzesien z repo
Bezdroża - darmowa dostawa
Bezdroża - jesien podroz
Bezdroża - selling jesien podroz 2
Bezdroża - Zielony przewodnik
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow
Helion - wszystkie bony
Helion - bon_50
Helion - bon_100
Helion - bon_150
Helion - bon_250
Helion - dołącz i wydaj
Helion - wakacyjne_testowanie
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *