K2 – Nieprzewidywalny i najniebezpieczniejszy himalajski olbrzym

K2 - Nieprzewidywalny i najniebezpieczniejszy himalajski olbrzym

K2 – Czogori – Już w obozie pierwszym góra daje do zrozumienia wspinaczowi Nirmalowi Purji i członkom jego nepalskiej ekspedycji, co myśli o tej wizycie. Wiatr o prędkości sięgającej 300 km/h zdmuchuje w dolinę wniesiony z mozołem sprzęt i namioty. Przez wiele tygodni 10 himalaistów trwa u podnóża giganta, czekając, aż warunki choć trochę się poprawią. Wreszcie odważają się kontynuować wspinaczkę – na najniebezpieczniejszą górę świata: wysoką na 8611 metrów K2 w Himalajach.

Około 100 śmiałków straciło tu życie – a zdobyć szczyt udało się dotąd zaledwie 300 osobom. Dla porównania: w drodze na Mount Everest zginęło około 300 osób, ale zakończonych sukcesem wejść było już prawie 10 tysięcy. Wyprawa Nirmala Purji jest tym bardziej ryzykowna, że 10 Szerpów chce być pierwszymi w historii zdobywcami K2 zimą.

I tak wspinacze przez całe dnie pokonują strome lodowe zbocza, nocując w obozach pośrednich – w temperaturach sięgających minus 65 stopni Celsjusza. Na górze, w strefie śmierci, niskie ciśnienie powietrza pozbawia ich dwóch trzecich tlenu niezbędnego do oddychania. Niemniej jednak 16 stycznia 2021 roku, punktualnie o 17:00 zdobywają szczyt i zapisują się w historii himalaizmu. Cała dziesiątka Nepalczyków opuszcza górę żywa.
– „To było najtrudniejsze i ostatnie wyzwanie” – komentuje obecnie Purja. A 38-latek ma przecież na koncie inny niepodbity do dziś rekord: dwa lata wcześniej w ciągu zaledwie 189 dni zdobył 14 wszystkich ośmiotysięczników świata.
Bezdroża - wrzesien z repo
Bezdroża - darmowa dostawa
Bezdroża - jesien podroz
Bezdroża - selling jesien podroz 2
Bezdroża - Zielony przewodnik
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow
Decathlon - Sprawdza się
Decathlon - Podaruj mu
Decathlon - Z darmową dostawą
Decathlon - Bluzy męskie
Decathlon - Łączymy siły
Decathlon - Podciągaj się
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *