Jukatan – Badanie tajemnic błękitnego grobowca Majów

Jukatan - Badanie tajemnic błękitnego grobowca Majów

Jukatan i jego podwodne groty – Robert Schmittner poświęcił 14 lat na badanie zatopionego systemu jaskiń na wschodnim wybrzeżu Meksyku. Schodząc głębiej niż ktokolwiek inny w podziemną sieć cenot, grot i korytarzy. Któregoś razu unosił się w wodzie zaledwie kilka metrów od wąskiego wejścia do tunelu, gdzieś w ciemnych wnętrznościach półwyspu Jukatan. Nagle poczuł obok siebie silną strugę prądu. Dla doświadczonego nurka jaskiniowego to wskazówka, że za tą niedużą komorą musi znajdować się coś znacznie większego. Schmittner zanurkował w ciemność – i odkrył najdłuższy na świecie system podwodnych pieczar, o długości 347 kilometrów. – „Krzyczałem: tak, tak, tak! Wypływały tylko bąbelki powietrza, lecz to nieważne” – wspomina nurek moment sprzed czterech lat.

Ale eksploracja podwodnych jaskiń wschodniego wybrzeża Meksyku to coś więcej niż przygoda – to także podróż w czasie. W samych nowo odkrytych jaskiniach badacze znaleźli prawie 200 reliktów, pochodzących z okresu mającego swoje początki 15 tysięcy lat temu i trwającego do XIX wieku. Były wśród nich ludzkie czaszki, paleniska oraz narzędzia.

Warto wiedzieć, że – niegdyś zamieszkane – systemy jaskiń zostały zalane tysiące lat temu wskutek wzrostu poziomu mórz. Kiedy później Majowie natrafili na nie, byli przekonani, iż są to wejścia do podziemnego królestwa boga deszczu. Najwyraźniej ich kapłani wyszukiwali cenoty (wypełnione wodą wapienne studnie), aby składać w nich ofiary z ludzi w trakcie suszy. W ten sposób próbowali zaskarbić sobie łaskę bogów. To dlatego w zatopionych jaskiniach nadal kryje się wiele bezcennych reliktów z czasów Majów. Przed Robertem Schmittnerem i innymi śmiałkami jeszcze liczne odkrycia!

Bezdroża - wrzesien z repo
Bezdroża - darmowa dostawa
Bezdroża - jesien podroz
Bezdroża - selling jesien podroz 2
Bezdroża - Zielony przewodnik
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow
Helion - wszystkie bony
Helion - bon_50
Helion - bon_100
Helion - bon_150
Helion - bon_250
Helion - dołącz i wydaj
Helion - wakacyjne_testowanie
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *