Batagaika – Ogromny krater pośród tajgi północnej Syberii

Batagaika - Ogromny krater pośród tajgi północnej Syberii

Batagaika – Dotarcie do tego miejsca jest przygodą. Jeśli chcesz dostać się do krateru lądem, możesz to zrobić wyłącznie przez cztery miesiące w roku. Ponieważ wiodąca do niego droga jest przejezdna tylko wtedy, gdy rzeki całkowicie zamarzną. Z małej wioski Batagai wyrusza się wąskim polnym traktem ciągnącym się kilometrami przez iglaste lasy Syberii – aż nagle staje się przed ogromną przepaścią. To największe zapadlisko tego typu na świecie ma już ponad 1500 metrów długości. I ciągle się powiększa.

Jego strome ściany opadają w dół na głębokość do 120 metrów, wokół słychać głośne trzeszczenie, a drzewa raz po raz osuwają się z krawędzi w przepaść. Pęknięcia i bruzdy przecinają błotniste dno, na którym widoczne są tropy ciekawskich niedźwiedzi. Ci, którym uda się znaleźć w miarę bezpieczne zejście na dno krateru, nie powinni pozostawać tam zbyt długo. Ponieważ grunt zachowuje się miejscami jak ruchome piaski. Krótko mówiąc, każdy krok może być ostatnim. Z tych wszystkich przyczyn miejsce to jest mekką poszukiwaczy przygód, a jednocześnie rajem dla klimatologów.

Jednym z nich jest Aleksander Fiodorow z rosyjskiego Instytutu Wiecznej Zmarzliny: – „Podziemny lód topnieje, uwalniając gigantyczne ilości uwięzionego w nim metanu, więc środowisko zmienia się tu bardzo szybko. Dlatego przyjeżdżamy co roku i mierzymy zapadanie się gruntu”. Dla Fiodorowa i jego współpracowników miejsce to jest jak brama do przeszłości. Powód? Kolejne warstwy gleby zapadliska i obecne w nich pozostałości roślin ujawniają, jakie zmiany klimatyczne dotknęły Syberię w ciągu ostatnich 650 000 lat. Ponadto naukowcy cały czas natrafiają na kości wymarłych gatunków zwierząt, takich jak dzikie konie oraz mamuty. A to z kolei przyciąga łowców przygód i kości słoniowej z najodleglejszych zakątków globu.

Bezdroża - wrzesien z repo
Bezdroża - darmowa dostawa
Bezdroża - jesien podroz
Bezdroża - selling jesien podroz 2
Bezdroża - Zielony przewodnik
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow
Helion - wszystkie bony
Helion - bon_50
Helion - bon_100
Helion - bon_150
Helion - bon_250
Helion - dołącz i wydaj
Helion - wakacyjne_testowanie
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *