Galaktyki Czułki – Oddziaływania podczas kolizji i połączeń

Galaktyki Czułki - Oddziaływania podczas kolizji i połączeń galaktyk

Galaktyki Czułki – (Znane również jako Arp 244 lub Anteny) – Układ dwóch bliskich zderzających się galaktyk: NGC 4038 oraz NGC 4039 znajdujących się w konstelacji Kruka w odległości 60 milionów lat świetlnych od Ziemi. Obie, wraz z kilkunastoma innymi galaktykami, należą do grupy galaktyk NGC 4038, której są największym obiektem (85 milionów lat świetlnych od Ziemi).

Dzisiejsze galaktyki nie przypominają pierwotnych gwiezdnych skupisk. Na ich ewolucję ogromny wpływ miały wzajemne kolizje i połączenia, których ślady oglądamy i dziś w naszej Drodze Mlecznej. Jak jednak dokładnie wygląda taka interakcja galaktyk? Na to pytanie odpowiada analiza, której poddano ponad 413 obserwowanych za pomocą teleskopu Hubble’a dalekich systemów. Składających się z co najmniej dwóch oddziałujących ze sobą galaktyk. Wszystkie te obiekty są tak daleko, że światło biegło od nich do nas przez aż 7 mld lat – obserwujemy więc galaktyki stosunkowo młode.

Jak się okazuje, kiedy dwie galaktyki wchodziły w interakcję lub się łączyły, tempo narodzin gwiazd rosło w nich przeciętnie o 40-60%, co sugeruje, że interakcja wyzwala wzrost galaktyk. Podobny efekt zaobserwowano również w odniesieniu do współcześnie łączących się gwiezdnych wysp. Jednocześnie, co zaskakuje, zderzenia raczej nie wpływają na aktywność super-masywnych czarnych dziur rezydujących w centrach większości galaktyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *