Statua Jedności – Mierząca 182 metry

Statua Jedności – Mierząca 182 metry

Stoi na wyspie Sadhu, w stanie Gudżarat w Indiach. Odsłonięty w 2018 roku pomnik wzniesiono ku czci Sardara Vallabhbhaia Patela (1875 – 1950). Wicepremiera Indii, jednego z liderów hinduskiego ruchu narodowego i stronnika Mahatmy Gandhiego.

Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 2013 roku – zaangażowanych w nie było 250 inżynierów i blisko 3500 robotników. W ciągu pięciu lat powstawania konstrukcji zużyto 70 tys. ton cementu, 18,5 tys. ton stalowych prętów zbrojeniowych, 6 tys. ton stali konstrukcyjnej i 1,7 tys. ton brązu. W sumie inwestycja pochłonęła 437 mln dol. Więcej niż połowę tej kwoty pokrył rząd stanu Gudżarat. Reszta została sfinansowana z funduszy federacyjnych i przez prywatnych sponsorów.

Wysokość pomnika nie jest przypadkowa – 182 to liczba miejsc w zgromadzeniu ustawodawczym Gudżaratu. Stanu z którego pochodził i w którym aktywnie działał Patel. Statua przedstawiająca wicepremiera Indii jest o 54 metry wyższa od poprzedniej rekordzistki. Czyli od Wielkiego Buddy z Lushan, wzniesionego w chińskiej prowincji Henan. Wraz z mierzącym 58 metrów cokołem podobizna Patela wznosi się na wysokość aż 240 metrów.
Pomnik ku czci wicepremiera Indii zaprojektowano tak, aby oparł się wichurom wiejącym do 180 km na godzinę. Oraz wstrząsom sejsmicznym o sile 6,5 stopnia w skali Richtera.
Bezdroża - wrzesien z repo
Bezdroża - darmowa dostawa
Bezdroża - jesien podroz
Bezdroża - selling jesien podroz 2
Bezdroża - Zielony przewodnik
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow
Helion - wszystkie bony
Helion - bon_50
Helion - bon_100
Helion - bon_150
Helion - bon_250
Helion - dołącz i wydaj
Helion - wakacyjne_testowanie
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *