Skafander kosmiczny – Symbol kosmonautyki na przestrzeni lat

Skafander kosmiczny – Symbol kosmonautyki na przestrzeni lat

Skafander kosmiczny – Pierwsze skafandry wyprodukowała dla Amerykanów spółka B. F. Goodrich Company w 1959 roku. Była to zmodernizowana wersja wysokościowych kombinezonów ciśnieniowych, które ta firma produkowała już wcześniej, dla lotnictwa morskiego. Tworzone dla każdego na miarę, aby zajmowały jak najmniej miejsca w kabinie rakiety. Astronauci nie mogli zatem przybrać na wadze. W przeciwnym razie nie zmieściliby się w niego.
 

W Związku Radzieckim na dostawcę skafandra kosmicznego dla programu Wostok wybrano zakład nr. 918. Znany również pod nazwą NPP Zwiezda. Już od 1952 roku jego pracownicy zajmowali się konstrukcją kombinezonów ciśnieniowych dla lotnictwa. Wykonali także kontener, który umożliwiał podróż psa „Łajki”, pierwszej żywej istoty – na orbitę. W odróżnieniu od Amerykanów Sowieci uważali skafander za rzecz zbędną. Ponieważ zakładali, że prawdopodobieństwo spadku ciśnienia w statku jest bardzo niskie. Tym, który jednak obstawał przy zastosowaniu skafandra, był „wielki konstruktor” rosyjskiego programu kosmicznego Siergiej Korolow (1907 – 1966).

Lista skafandrów kosmicznych kolejnych lat :

Mercury spacesuit - Astronauta Gus Grissom rozmawia z specjalistą ds. wyposażenia lotów kosmicznych - Joe W. Schmidt - Pomieszczenie wyposażenia, Hanger S - NASA Space centre , Florida, USA
Norton360-Antivirus
Norton360-Urzadzenia przenosne
Norton360-Zagrozenia sieciowe
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *