Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – Oko na podczerwień

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – Oko na podczerwień

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

To urządzenie zmieni nasze rozumienie Wszechświata – przekonują twórcy. Został nazwany imieniem drugiego w historii administratora NASA, odpowiedzialnego m. in. za misje Apollo. James Webb Space Telescope (JWST), powstał dzięki współpracy NASA z agencjami kosmicznymi z Europy (ESA) i Kanady (CSA).

Niemal 20 lat prac inżynierskich.

16 razy przesunięty start rakiety. W końcu 31 października 2021, następca kultowego Teleskopu Hubble’a (HST) – świętującego w 2020 roku 30 lat na orbicie – ma wreszcie opuścić Ziemię. W swoją kosmiczną podróż ruszy z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej. Dzięki temu, że zwierciadło teleskopu Webba składa się z 18 sześciokątnych segmentów. Można je złożyć do niewielkich rozmiarów, podobnie jak resztę urządzenia.

Całość zmieści się w ładowni rakiety Ariane 5, która wyniesie teleskop w przestrzeń kosmiczną. Po 30 dniach teleskop osiągnie docelową lokalizację i stopniowo rozłoży się. Sześciokątne panele utworzą zwierciadło średnicy 6,5 m., a jego powierzchnia zbierająca promieniowanie to 25 metrów kwadratowych – aż pięć razy więcej niż zwierciadło Hubble’a.

Szczegóły konstrukcji:

Po rozłożeniu panele dają też najbardziej pożądany, zbliżony do koła kształt. Jest to ważne, ponieważ skupia światło w najbardziej zwartym obszarze detektorów. Np. owalne lustro dawałoby obrazy wydłużone w jednym kierunku. Natomiast kwadratowe lustro wysyłałoby dużo światła poza obszar centralny. Lustra Webba wykonane są z berylu i pokryte cienką warstwą złota. Która pozwala im odbijać promieniowanie podczerwone. Sam beryl wybrano ze względu na jego stabilne właściwości w bardzo niskich temperaturach. Jest to także metal bardzo lekki i wytrzymały.

Norton360-Antivirus
Norton360-Urzadzenia przenosne
Norton360-Zagrozenia sieciowe
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
PlayPause
Shadow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *