James Webb Space Telescope (JWST) - Widok z lotu ptaka na płytę montażową
12 segmentów głównego zwierciadła Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
— NASA Goddard
Inżynierowie w pracy przy James Webb Space Telescope (JWST)
— NASA's Johnson Space Center - (USA)
James Webb Space Telescope (JWST) - Test pełnego, zmontowanego głównego zwierciadła
— w NASA Goddard (Greenbelt-MD-USA)
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – Zwierciadło w pełni złożone — w NASA Goddard (Greenbelt-MD-USA)
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – Konstrukcja zwierciadła ukończona - Widok przez okno obserwacyjne na oczyszczone pomieszczenie
— NASA Goddard
James Webb Space Telescope (JWST) - Testowanie zwierciadła w słabym oświetleniu
— NASA Goddard
Główne zwierciadło Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba - Znajduje się w pomieszczeniu czystym w NASA Johnson Space Center w Houston

Teleskop Jamesa Webba – Oko na podczerwień

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – To urządzenie zmieni nasze rozumienie Wszechświata – przekonują twórcy. Został nazwany imieniem drugiego w historii administratora NASA, odpowiedzialnego m. in. za misje Apollo. James Webb Space Telescope (JWST), powstał dzięki współpracy NASA z agencjami kosmicznymi z Europy (ESA) i Kanady (CSA).

Niemal 20 lat prac inżynierskich. 16 razy przesunięty start rakiety. W końcu 31 października 2021, następca kultowego Teleskopu Hubble’a (HST) – świętującego w 2020 roku 30 lat na orbicie – ma wreszcie opuścić Ziemię. W swoją kosmiczną podróż ruszy z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej. Dzięki temu, że zwierciadło teleskopu Webba składa się z 18 sześciokątnych segmentów. Można je złożyć do niewielkich rozmiarów, podobnie jak resztę urządzenia. Całość zmieści się w ładowni rakiety Ariane 5, która wyniesie teleskop w przestrzeń kosmiczną. Po 30 dniach teleskop osiągnie docelową lokalizację i stopniowo rozłoży się. Sześciokątne panele utworzą zwierciadło średnicy 6,5 m., a jego powierzchnia zbierająca promieniowanie to 25 metrów kwadratowych – aż pięć razy więcej niż zwierciadło Hubble’a.

Szczegóły konstrukcji

Po rozłożeniu panele dają też najbardziej pożądany, zbliżony do koła kształt. Jest to ważne, ponieważ skupia światło w najbardziej zwartym obszarze detektorów. Np. owalne lustro dawałoby obrazy wydłużone w jednym kierunku, a kwadratowe lustro wysyłałoby dużo światła poza obszar centralny. Lustra Webba wykonane są z berylu i pokryte cienką warstwą złota, która pozwala odbijać promieniowanie podczerwone. Sam beryl wybrano ze względu na jego stabilne właściwości w bardzo niskich temperaturach. Jest to także metal bardzo lekki i wytrzymały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *