Timgad – W sercu pustyni opuszczony drugi Rzym

Timgad - W sercu pustyni opuszczony drugi Rzym

Timgad – Około 100 roku n.e., za panowania cesarza Trajana, Rzymianie założyli na terenie dzisiejszej Algierii obóz wojskowy. Który w późniejszym okresie pełnił funkcję osady dla weteranów, aż w końcu stał się prawdziwą metropolią handlową z amfiteatrem i biblioteką. Z czasem zniknęła ona pod piaskiem pustyni. Popadając w całkowite zapomnienie.

Odkryto ją ponownie dopiero w roku 1765

W trakcie wykopalisk archeolodzy natrafili na 120 kwartałów zabudowy (rozmieszczonych na geometrycznym planie, jak widać na zdj. z powietrza) i typowe rzymskie budowle. Takie jak łaźnie, łuki triumfalne oraz świątynie. Timgad odsłonięto w całości dopiero 150 lat później. O wyjątkowości miejsca stanowi fakt, iż – w przeciwieństwie do innych starożytnych miast, które z biegiem wieków podlegały licznym przebudowom. Szachownicowa struktura urbanistyczna jest nadal świetnie widoczna z lotu ptaka, co czyni ją bezcennym świadectwem kunsztu antycznych architektów…

Należy do dużej grupy rozproszonych po całym świecie ruin miast będących reliktami świetności dawno wymarłych królestw i cywilizacji. Niektóre z nich z biegiem czasu podupadły tak bardzo, że ich dawnego znaczenia można się obecnie jedynie domyślać. Tak jak w przypadku sudańskiego miasta Sawakin. Jeszcze w XIX wieku był to jeden z najważniejszych portów na wybrzeżach Morza Czerwonego. Do którego na statkach przywożono cenne towary, takie jak miedź, indyjskie przyprawy czy nawet słonie. Ponad 100 lat temu, gdy kilkadziesiąt kilometrów dalej powstało miasto Port Sudan, wyspa straciła status stolicy prowincji, a wraz z nim – strategiczne znaczenie. Mieszkańcy wkrótce ją opuścili i wzniesione z wapienia muszlowego wspaniałe domy bogatych kupców zaczęły powoli obracać się w proch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *