Julian Assange - Rzecznik prasowy i redaktor naczelny WikiLeaksJulian Assange - (29-12-2013)Julian Assange - Redaktor naczelny WikiLeaks - (29-12-2013)Julian Assange - (29-December-2013)

 
 
 

Free Julian Assange - Jail The War Criminals - Oak Hill Park Barnet - (20-03-2020)Londyn, Wielka Brytania - (18-08-2014)Ricardo Patino - Londyn, Wielka Brytania - (18-08-2014)Eugene Jarecki i J.A. jako hologram - (14-02-2014)

Julian Assange – Rzecznik prasowy i redaktor naczelny WikiLeaks

Julian Assange – ur. 07.03.1971 roku, Townsville, Australia. Pseudonim: „Mendax”. J.Assange został hakerem w wieku 11 lat. Brał udział w stworzeniu oprogramowania Rubberhose, które miało chronić dane prześladowanych dysydentów po ich zatrzymaniu. System ochrony polegał na tym, że zaszyfrowanych danych nie można było odróżnić od przypadkowego szumu.

Assange rzekomo włamał się też na konto w jednym z banków, ale nigdy mu tego nie udowodniono.

W 2006 r. J.Assange wsławił się założeniem stron WikiLeaks, na których opublikował mnóstwo tajnych informacji, pochodzących głównie z rządu USA. Dokumenty dotyczyły n.p.: wojny w Afganistanie, Iraku, więzienia Guantanamo. Za swoją pracę otrzymał kilka nagród dla dziennikarzy.

Reporterzy bez Granic

Reporterzy bez Granic (Reporters Sans Frontieres; w skrócie RSF) potępili wydanie przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przeciwko założycielowi WikiLeaks Julianowi Assange’owi. Najnowszego z długiej serii prób rządu USA, mających na celu manipulowanie lukami prawnymi i podważanie obrony Assange’a.

24 czerwca 2020 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wniósł przeciwko Assange’owi nowy zastępczy akt oskarżenia. Poszerzając „zakres spisku”, o którym mowa w zarzutach o włamania. Assange’owi wcześniej przedstawiono 17 zarzutów na podstawie ustawy o szpiegostwie (Espionage Act), oraz jeden zarzut na podstawie ustawy o oszustwach i nadużyciach komputerowych (Computer Fraud and Abuse Act; w skrócie CFAA). Nowy zastępczy akt oskarżenia nie stawia nowych zarzutów, ale rozszerza zakres zarzutu na bazie CFAA i zmienia podstawę dowodową. Niektórych innych zarzutów przeciwko niemu.

Takie posunięcie jest bardzo nietypowe na tak późnym etapie sprawy ekstradycyjnej. Która toczyła się na podstawie 18-zarzutowego aktu oskarżenia wydanego przez Departament Sprawiedliwości USA w maju 2019 roku.

Rozprawa dotycząca ekstradycji Assange’a do USA rozpoczęła się w lutym 2020 roku w Sądzie Koronnym Woolwich w Londynie. Działacze RSF monitorowali pierwszy tydzień postępowania oraz wyrazili zaniepokojenie brakiem dowodów na poparcie zarzutów stawianych Assange’owi przez rząd USA. Uważają oni, iż Assange jest obiektem ataków za jego wkład w informowanie opinii publicznej i że jego ściganie ma poważne konsekwencje dla dziennikarstwa i wolności prasy na całym świecie.

Podczas postępowania administracyjnego w Sądzie Pokoju Westminster 29 czerwca 2020 r. obrońca Assange’a, Mark Summers, wyraził zdziwienie terminem zastępczego aktu oskarżenia, a także faktem, że obrońcy dowiedzieli się o tym z prasy. Akt oskarżenia nie został jeszcze wysłany do obrońców Assange’a ani do sądu oraz nie został formalnie odczytany w toku postępowania w Wielkiej Brytanii.

Obrona oświadczyła, że chce, aby rozprawa dotycząca ekstradycji do USA toczyła się zgodnie z planem.

Assange nadal jest przetrzymywany w więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze.

Dodaj komentarz